Diētu kaitīgums. Veselīga uztura diēta

Diētu kaitīgums. Veselīga uztura diēta

Ir bieži dzirdētas sūdzības: „Es ievēroju mazkaloriju diētu, notievēju, bet pēc tam svars palielinās burtiski no katra maizes kumosa un ātri kļūst pat vēl lielāks kā pirms diētas.”
Paskaidrošu, kāpēc tā notiek un kāpēc esmu pret ēdiena ierobežošanu.

Necentieties ēst mazāk, centieties vairāk tērēt kalorijas! Kas ir diēta? No medicīniskā viedokļa tā ir noteikta uztura deva, kas koriģēta pēc daudzuma, ķīmiskā sastāva un kalorijām.
Tas nav sinonīms vārdam „badošanās” un nav arī gribasspēka pārbaude. Ārstnieciskās diētas mērķis – organisma atveseļošanās, piemēram, slimojot ar kuņģa čūlu.

Ja galvenais mērķis ir notievēt, tad, manuprāt, ēdiena ierobežošana daudziem nav piemērota. Piemēram, cilvēki, kuri slimo ar diskinēziju (žults atteces traucējumiem), vispār nedrīkst badoties – tas izsauks stipras sāpes un spēcīgu nelabuma sajūtu.

90. gadu sākumā mana ģimene aizrāvās ar Pola Bregga ārstnieciskās badošanās teoriju. Es pati personīgi izjutu, kā tas ir – divus kilogramus zaudē, trīs nāk atpakaļ.
Kāpēc īsti tā notiek?

Mūsu organisms ir ļoti gudrs, daudzajos evolūcijas gados tas ir pieradis acumirklī reaģēt uz ārējiem kairinājumiem.

Piemēram, nodarbojoties ar pranajāmu, mēs aizturam elpu, un organisms drošības dēļ uzreiz reaģē, palielinot kapilāru daudzumu. Tas nezina, ka mēs izpildām jogas vingrinājumus – varbūt pēkšņi mēs esam uz visiem laikiem pārcēlušies dzīvot augstu kalnos, kur mūsu iekšējie orgāni un muskuļi saņems pietiekami daudz skābekļa tikai tad, ja to nodrošinās pietiekami daudz kapilāru.
Tieši tāpat uz organismu iedarbojas diētas. Organisms pēc paraduma reaģē uz jebkuru pārtikas ierobežojumu, kas samazina svaru, un sāk darboties taupības režīmā, un vēl pat uzkrāj rezerves katram gadījumam. Tas nezina, ka mēs gribām notievēt, kaloriju samazināšana viņam nozīmē badu. Cik ilgi nāksies izturēt, nav zināms, galvenais uzdevums – izdzīvot. Tādēļ tas arī uzkrāj rezerves.

Secinājums:
mazkaloriju diētas nav efektīvas, tās ir mokošas un nelietderīgas, jo nerisina problēmu, bet tikai maldina. Mēs ēdam mazāk, organisms arī māzāk tērē. Turklāt badošanās apstākļos netiek tērēti tauki, bet olbaltumvielas muskuļos. Tauki veidojas ātrāk un straujāk nekā muskuļi.
Sanāk, mēs pieņemamies svarā ne tikai tāpēc, ka pārēdamies, bet arī tāpēc, ka samazinām vielmaiņas procesus ķermenī.

Tātad:
ja gribam notievēt, visnepareizākais ir „uzsēsties” uz diētas, jo ēdiena ierobežošana automātiski palēnina vielmaiņas procesu vēl vairāk.

Tā rodas apburtais loks.

Tāpat aizraušanās ar dažādu diētu izmēģināšanu veicina priekšlaicīgu novecošanos, jo metabolisma procesu novājināšanās ir galvenais iemesls fiziskai novecošanai.
Principā pareizākais ir nevis ēst mazāk, bet censties tērēt vairāk!

Jādzīvo tā, lai vairāk kustētos:
ietu, dejotu, izpildītu fitnesa vai jogas vingrojumus utt. Ja jūs visu pēcpusdienu sēžat mašīnā, kura nekustas ne no vietas sastrēguma dēļ, ja nav iespējas kaut vai pastaigāties, kaut vai uzkāpt pa trepēm līdz 5. stāvam (bet tikai tad, ja ceļi ir veseli), tad nekas nenotiks. Fitness var jums palīdzēt paātrināt vielmaiņas procesus.

Nodarbojoties ar jogu, mēs trenējam sarkanās muskuļu šķiedras, kas rada labvēlīgus apstākļus mūsu muskuļu masas labākai attīstībai. Tie palielinās, līdz ar to tauku kļūst mazāk, bet organisms uz to tērē kalorijas pat vēl pēc tam, kad jūs esat beiguši treniņu.
Tāpēc sakiet “nē!” diētām, un “jā!” kustībām!