Jogas un pilates nodarbības iedarbība uz muskuļiem.

Publicēts

Jogas un pilates nodarbības iedarbība uz muskuļiem.

Ar jogas un pilates vingrinājumiem var nostiprināt muguru un vēdera presi, uzlabot stāju un muskuļu reljefu. Kur tad ir brīnums? Izrādās, tas slēpjas sarkanajās muskuļu šķiedrās. Jo labāk trenētas sarkano muskuļu šķiedras, jo mazāk nogurst mūsu mugura un ir staltāka stāja.

Mūsu muskuļus veido dažāda tipa muskuļu šķiedras. Kāda ir atšķirība starp baltajām un sarkanajām muskuļu šķiedrām? Galvenie faktori, kas ietekmē muskuļu darbību, ir ātrums un spēks.
Jo mazāks ātrums, jo vairāk darbojas sarkanās muskuļu šķiedras, bet, ja palielina ātrumu un spēku vairāk par 60% no maksimālā, sāk darboties baltās muskuļu šķiedras.

Baltās muskuļu šķiedras – ātras un fāziskas. Šīs šķiedras rada enerģiju anaerobā veidā, t. i., bez skābekļa. Tās sāk darboties, ja nepieciešams kaut ko izdarīt un ar lielu spēku, piemēram, ceļot svaru stieni. Funkcija – radīt siltumu, spēt ātri iesildīt. Ja muskuļos parādās trīce, tas nozīmē, ka procesā iesaistās ātrās, spēcīgās muskuļu šķiedras. Trenēt tās ir viegli, taču efekts rodas tikai pēc regulārām nodarbībām.

Sarkanās muskuļu šķiedras – lēnas, toniskas, aerobas ( ar skābekļa piedalīšanos).
Toniskas nozīmē to, ka muskuļi ilgi spēj izturēt spriedzi. Sarkanās muskuļu šķiedras ir grūti trenēt, jo tās jau strādā pastāvīgi – piemēram, kad mēs ejam, šīs šķiedras atbild par pareizu ķermeņa stāju.

To funkcija – ilgstošs, bet ne pārāk sasprindzināts darbs. Ja jūtat sāpes muskuļos, tas nozīmē, ka ir sākušas darboties sarkanās muskuļu šķiedras.

Kā iespējams trenēt sarkanās muskuļu šķiedras? Pastāv tikai divi darba režīmi, kuros darbojas sarkanās muskuļu šķiedras: izometriskais un izotoniskais. Tieši šos darba režīmus izmanto jogas un pilates vingrinājumos, tā veidojot ideālus apstākļus sarkano muskuļu šķiedru treniņam. Strādājot šajos režīmos, var lokāli iedarboties uz konkrētām muskuļu grupām. Šūnu līmenī tas izskatās šādi: muskulis noslogots, saspiests, skābekļa apgāde pārtraukta. Sākas ATF uzkrājumu izmantošana, pēc tam – kreatīnfosfāts un beidzot mioglobulīns. Viss process ilgst apmēram pusotru minūti, pēc tam muskuļi sāk ražot enerģiju anaerobā ceļā. Uzkrājas pienskābe, ķermeņa iekšējās šūnas mainās. Rodas treniņa efekts.

Jo labāk trenētas sarkano muskuļu šķiedras, jo pareizāka stāja, un, vispatīkamākais, muskuļi ilgi „atcerēsies”, kā to visu darīt. Tāpat mēs strādājam ar dažādiem elpošanas paņēmieniem. Nodarbības sākam ar forsēto elpošanu, kas aktivizē simpātisko nervu sistēmu. Tā mēs varam jogas un pilates vingrojumus veikt jebkurā laikā, ar dažādiem elpošanas paņēmieniem nodrošinot sev tīkamu pašsajūtu.

Ja tas ir vakars, tad piemērota pranajama, ko parasti veic nodarbības noslēgumā, piemēram, nadi šodhana, kuru izpilda 5 minūtes. Ja tas ir rīts, tad pietiek veikt elpošanas vingrinājumus nodarbības noslēgumā.

Vēlu jums patīkamas nodarbības!